IZMJENA ZAKONA

Sportske mirovine nisu praksa u EU nego na istoku

\'05.03.2012., Split - Ministar Zeljko Jovanovic i pomocnik ministra Petar Skansi odrzali su javnu tribinu o politici u sportu u prostorijama Hrvatske gospodarske komore.  Photo: Tino Juric/PIXSELL\'
Tino Juric/PIXSELL
18.05.2012.
u 09:30

Prijedlog: Osvajači olimpijskog zlata nakon 45. godine dobivali bi 8500 kn mjesečno, i to ne iz mirovinskog nego iz proračuna Ministarstva sporta

Prema prijedlogu koji Željko Jovanović i njegovo ministarstvo puštaju u javnu raspravu, a zatim na izglasavanje u Sabor, osvajači olimpijskih i paraolimpijskih medalja mogli bi nakon navršene 45. godine zatražiti "trajnu nagradu za izvrsnost", koja se isplaćuje mjesečno, pa je zato mnogi i doživljavaju kao mirovinu. Ipak, ni u jednoj zemlji koja ima sličan model to se ne naziva mirovinom jer se novac ne isplaćuje iz mirovinskog osiguranja nego iz proračuna ministarstava zaduženih za sport. Tako bi bilo i u Hrvatskoj. S time da bi ti sportaši imali obvezu ostati raditi u sportu. Bilo kao zaposlenici nekog kluba, bilo u akcijama ministarstva kao promotori sporta koji će privući djecu i raditi s njima.

No, većina zemalja Europske unije nema tzv. trajne nagrade, odnosno posebne "mirovine" za vrhunske sportaše, kakve Hrvatska planira uvesti prihvati li se prijedlog izmjena Zakona o sportu, koji sadrži i takav prijedlog. Ali to ne znači da u EU ne postoje zemlje koje to imaju. Mađarska, Letonija i Poljska uvele su posebne mirovine za olimpijce. Češka i Slovačka željele su to uvesti prije otprilike pet godina, ali su njihovi parlamenti odbili prijedlog. Jedno od obrazloženja bilo je da bi to diskriminiralo ostale građane.

Koje sve zemlje imaju, a koje nemaju sportske mirovine, pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista...

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije